/ Edukim / Lonely Planet Klasifikon Shqiperine si Destinacioni Nr1 I Vitit 2011

Lonely Planet Klasifikon Shqiperine si Destinacioni Nr1 I Vitit 2011

Benji Oz on March 19, 2011 - 4:52 pm in Edukim

Lonely Planet Pershkruan Shqiperine si destinacioni i vitit 2011 duke e vendosur ate ne vend te pare per turistet. Shqiperia eshte nje ndervended me ekzotike te Balkanit, eshte “Virgjeria e Ballkanit” ku ende pret turisted nga e mbare bota per ta vizituar.  Shqiperia posedon nje klime teje te mrekullueshme, si ne zonat e ulta ashtu si dhe ne zonat malore, duke ven re plazhet nga jugu i shqiperise deri ne veri te saj, Plazhe ku ende jan te pa exploruara nga vizitoret e jashtem. Shqiperia ka dhe nje ambjent malore fantastik, ku pushimet apo kampingu eshte nje destinacion i vecant dhe spektakolar per ato turiste qe pelqejne destinacionet e tilla. Nje nga destinacionet malore eshte Thethi nje vend turistik ku ka pritur mijera turiste vitet e fundit, me nje ambjent malor teje te mrekullueshem dhe me nje mikepritje “bujare” nga vendasit e saj. Nje nga vecorit  kryesore te thethit eshte gjelberimi dhe bjeshket e saj, ujvarat dhe pikniku ne aromen e luleve dhe pishave qe e rrethojne ate. Nje nga vecurite e thethit eshte pamja piktureske me nderthurjen e pejsazhit mahnites malore, me gjelberimin tipik aplin te bjeshkeve.

Shqiperia qe nga viti 2005 ka pesuar nje rritje goxha te madhe nga vizitor dhe  turiste te huaj ku shumica e tyre vizitojne tashme shqiperine cdo vit, madje e rekomandojne ate dhe tek te afermit apo dhe shoqeria e tyre. Shqiperia ne 2010 pati nje sukses te lart ne anen e turizmit ku atmosfera turistike u ndje si asnjevit me pare me mbi 3.5 milion turist qe vizituar shqiperine, e kjo do te thot qe nje vend si shqiperia me 3.5 milion banore ka pasur nje sezon turistik ku turistet kapercyen numrin e popullates se shqiperise.

Shqiperia shquhet per posedimet e saj arkeologjike dhe antike, duke filluar prestoria e deri ne periudhen e fundit te mesjetes. Disa nga vended me te vizituara nga turistet eshte Kalaja e Rozafes(Shkoder) Kalaja e Krujes (Skenderbeut) Kalaja E Gjirokastres (Ali Pasha) Amfiteatri dhe Qyteti Antik i Durresit, Rrenojat e Qytetit te lashte te Butrintit(Durres) e shum te tjera qe bejne shqiperine nje destinacion te pelqyer nga turistet.

Comments are disabled
Rate this article

Comments are closed.